Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Varsity Cup

Haverford's highest athletic award, presented annually to the outstanding athlete in the senior class. The criteria used in selecting the Varsity Cup winner(s) are "athletic accomplishments, sportsmanship and leadership throughout their career."

1936 – Bill Tiernan (football, basketball, baseball)
1937 – Chuck Holzer (football, track & field)
1938 – Don Childs (football, baseball)
1939 – Harry Derr (football, track & field); Bob Jackson (football, baseball)
1940 – Dick Beeler (football, basketball, baseball)
1941 – Sam Snipes (football, track & field)
1942 – Jim Magill (football, track & field)
1943 – Morrie Evans (soccer, track & field)
1944-46 – not presented
1947 – Charlie Matlack (soccer, baseball)
1948 – Chuck Boteler (football, baseball)
1949 – Bob Johnston (football, wrestling)
1950 – Bill Rodewald (football, wrestling)
1951 – Harry Garrison (football, baseball)
1952 – Don Broadbelt (basketball, baseball)
1953 – John Ledeboer (football, baseball)
1954 – Amar Singh (soccer, fencing, cricket)
1955 – Bob Alvord (football, track & field)
1956 – Don Cohill (football, baseball)
1957 – Don Hopkins (football, track & field)
1958 – Jack Crawford (football)
1959 – Alex "Sandy" Green (football, wrestling, track & field)
1960 – Harris David (basketball, baseball)
1961 – Dan Heilman (football, baseball)
1962 – Matt Strickler (cross country, track & field)
1963 – John Cole (soccer, golf)
1964 – John Tomaro (football, baseball)
1965 – Ramsay Liem (soccer, track & field)
1966 – Hunter Rawlings (basketball, baseball)
1967 – Sturgis Poorman (soccer, baseball)
1968 – Frank Engel (basketball, golf)
1969 – Stan "Skip" Jarocki (soccer, basketball, baseball)
1970 – John Barbis (wrestling); Bruce Iacobucci (soccer, basketball, golf)
1971 – Jim Taylor (soccer)
1972 – Ken Farshtey (soccer, basketball, baseball); Bruce Garton (football, basketball, lacrosse)
1973 – Tim Bowling (track & field); Doug Nichols (football, lacrosse)
1974 – Roger Chin (fencing)
1975 – David Engel (basketball, golf)
1976 – Tom Gerlach (soccer); Dave Pyke (basketball)
1977 – Peter Steenbergen (tennis); Dick Voith (basketball)
1978 – Brian Shuman (soccer, baseball)
1979 – Richie Schwab (soccer, lacrosse)
1980 – Anjan Chatterjee (track & field)
1981 – David Fairchild (soccer, baseball); Rich Pressler (baseball)
1982 – Tom Glasser (cross country, track & field)
1983 – Kevin Foley (cross country, track & field)
1984 – Carol Compton (field hockey, lacrosse); John Bracker (fencing)
1985 – Lydia Martin (field hockey, lacrosse)
1986 – Patty Dinella (tennis); Howard Morris (soccer, track & field); Liam O'Neill (cross country, track & field)
1987 – Stephanie James (field hockey, basketball, lacrosse); John Loughnane (baseball, track & field)
1988 – Amanda Figland (tennis); Laura Kallio (volleyball, lacrosse); Ted Kuriger (soccer, track & field)
1989 – Kim Everett (field hockey, lacrosse); Robard Williams (soccer, track & field, rugby)
1990 – Dan Crowley (soccer, baseball); Debbi Freedman (field hockey, lacrosse)
1991 – Seamus McElligott (cross country, track & field)
1992 – Matt Leighninger (cross country, track & field); Amy Taylor (volleyball, basketball, lacrosse)
1993 – Tracy Kyger (field hockey, lacrosse); Peter Landon (soccer, track & field)
1994 – Aaron Curry (cross country, track & field); Kurt Gaugler (soccer); Jen Maranzano (cross country, track & field)
1995 – Bruce Nisbet (tennis)
1996 – Jamal Elliott (basketball); Chris Guiton (basketball, baseball)
1997 – Karl Paranya (cross country, track & field)
1998 – Frank Adamson (soccer); Brian Bean (lacrosse); Ntobeko Ntusi (cross country, track & field)
1999 – Rachel Mosher (cross country, track & field)
2000 – Rich Billings (soccer); Lindsey Carey (soccer, lacrosse)
2001 – Jason Bernstein (cross country, track & field)
2002 – J.B. Haglund (cross country, track & field)
2003 – Greg Bielecki (cross country, track & field)
2004 – Jen Constantino (volleyball); Jane Steinemann(cross country, track & field)
2005 – Mark Gabriel (basketball); Tom Reynolds (soccer, track & field)
2006 – Grant Scott (cross country, track & field)
2007 – Aislinn Sowash (track & field)
2008 – Annick Lamar (cross country; track & field); Don Letts (track & field); Ian Ramsey-North (track & field)
2009 – Jessie Belden (cross country; track & field); Dean Laganosky (baseball)
2010 – Rachel Salvo (volleyball); Rebecca Salvo (volleyball)
2011 – Anders Hulleberg (cross country, track & field)
2012 – Tim Schoch (cross country, track & field)
2013 – Kevin Caulfield (tennis); Mary Hobbs (field hockey); Jordan Schilit (cross country, track & field)
2014 – Chris Stadler (cross country/track)
2015 – Tommy Bergjans (baseball)
2016 – Charlie Marquardt (cross country/track); Sam Yarosh (soccer)
2017 – Will Corkery (soccer)
2018 – Katie Sullivan (cross country/track); Henry Woods (cross country/track)
2019 – Greg Morgan (cross country/track)