Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Centennial Conference Performer of the Year

Since the creation of the Centennial Conference in 1993 a player, runner or performer of the year has been awarded by the conference in every sport. Below is a list of all the Haverford student-athletes who have received the honor in their respective sport.

1993 – Jen Maranzano ’94 (Women's Cross-Country)
1994 – Karl Paranya ’97 (Men's Cross-Country)
1995 – Karl Paranya ’97 (Men's Indoor Track & Field)
1995 – Karl Paranya ’97 (Men's Cross-Country)
1995 – Meredith Unger ’97 (Women's Cross-Country)
1996 – Karl Paranya ’97 (Men's Indoor Track & Field)
1996 – Karl Paranya ’97 (Men's Outdoor Track & Field)
1996 – Karl Paranya ’97 (Men's Cross-Country)
1996 – Meredith Unger ’97 (Women's Cross-Country)
1997 – Ntobeko Ntusi ’98 (Men's Cross-Country)
1998 – Ian Fraser ’01 (Men's Indoor Track & Field)
1998 – Ian Fraser ’01 (Men's Outdoor Track & Field)
1998 – Brian Bean ’98 (Men's Lacrosse)
1998 – Jason Bernstein ’01 (Men's Cross-Country)
1998 – Rachel Mosher ’99 (Women's Cross-Country)
1999 – Kate Westfall ’99 (Women's Indoor Track & Field)
1999 – Jason Bernstein ’01 (Men's Outdoor Track & Field)
1999 – Kate Westfall ’99 (Women's Outdoor Track & Field)
2000 – Kristen Wilson ’03 (Women's Indoor Track & Field)
2000 – Lindsey Carey ’00 (Women's Lacrosse)
2000 – J.B. Haglund ’01 (Men's Cross-Country)
2001 – Kristen Wilson ’03 (Women's Cross Country)
2001 - Jane Steinemann ’04 (Women's Outdoor Track)
2002 – Brandon Rowe ’04 (Men's Cross-Country)
2004 – Tom Reynolds ’05 (Men's Outdoor Track & Field)
2004 – Will McGuire ’06 (Men's Cross-Country)
2004 – Elena Kozakewich ’06 (Women's Soccer)
2005 – Eddie Papalia ’05 (Men's Indoor Track & Field)
2005 – Carson Pickens ’07 (Men's Indoor Track & Field)
2005 – Ian Ramsey-North ’08 (Men's Cross Country)
2006 – Zach Vaslow ’07 (Men's Cross Country)
2006 – Nora Spriggs ’06 (Softball)
2006 – Jessie Belden ’09 (Women's Outdoor Track & Field)
2007 – Don Letts ’08 (Men's Cross Country)
2007 – Rachel Salvo ’10 (Volleyball)
2008 – Annick Lamar ’08 (Women's Outdoor Track & Field)
2008 – Ian Ramsey-North ’08 (Men's Indoor Track & Field)
2008 – Tom Kinrade ’09 (Men's Tennis)
2008 – Joe Awantang ’08 (Men's Outdoor Track & Field)
2008 – Rebecca Salvo ’10 (Volleyball)
2009 – Chaz Thomas ’09 (Men's Indoor Track & Field)
2009 – Jessie Belden ’09 (Women's Indoor Track & Field)
2009 – Dan O'Toole ’09 (Men's Outdoor Track & Field
2009 – Chaz Thomas ’09 (Men's Outdoor Track & Field)
2009 – Jessie Belden ’09 (Women's Outdoor Track & Field)
2009 – Emily Lipman ’12 (Women's Cross Country)
2009 – Rebecca Salvo ’10 (Volleyball)
2010 – Kelsey Cantwell ’11 (Volleyball)
2010 – Anders Hulleberg ’11 (Men's Cross Country)
2010 – Alex Waleko ’11 (Field Hockey)
2011 – Kylie Lipinski ’11 (Women's Indoor Track & Field)
2011 – Kylie Lipinski ’11 (Women's Outdoor Track & Field)
2011 – Charlie Carluccio ’11 (Baseball)
2012 – Christopher Stadler ’14 (Men's Cross Country)
2013 – Christopher Stadler ’14 (Men's Indoor Track & Field)
2013 – Christopher Stadler ’14 (Men's Outdoor Track & Field)
2013 – Caitlin Gallagher ’15 (Women's Tennis)
2013 – Tommy Bergjans ’15 (Baseball)
2013 – Christopher Stadler ’14 (Men's Cross Country)
2014 – Christopher Stadler ’14 (Men’s Indoor Track & Field)
2014 – Tommy Bergjans ’15 (Baseball)
2014 – Gibby Graves ’15 (Outdoor Track & Field)
2014 – Meg O’Day ’16 (Volleyball)
2014 – Charlie Marquardt ’16 (Men’s Cross Country)
2015 – Charlie Marquardt ’16 (Men’s Indoor Track & Field)
2015 – Tommy Bergjans ’15 (Baseball)
2015 – Charlie Marquardt ’16 (Men’s Outdoor Track & Field)
2015 – Gibby Graves ’15 (Men’s Outdoor Track & Field)
2015 – Charlie Marquardt ’16 (Men’s Cross Country)
2015 – Sam Yarosh ’16 (Men’s Soccer)
2016 – Charlie Marquardt ’16 (Men’s Indoor Track & Field)
2016 – Charlie Marquardt ’16 (Men’s Outdoor Track & Field)
2017 – PJ Jackson ’17 (Men’s Lacrosse Defensive Player of the Year)
2017 – Henry Woods ’18 (Men’s Cross Country)
2018 – Dylan Gearinger ’19 (Men’s Indoor Track & Field)
2018 – Will Karp ’20 (Baseball Gold Glove)
2018 – Dylan Gearinger ’19 (Men’s Outdoor Track & Field)
2019 – Nick Jannelli ’20 (Men’s Soccer)
2019 – Greg Morgan (Men’s Indoor Track & Field)
2019 – Will Karp ’20 (Baseball Gold Glove)
2019 – Emma Souter ’21 (Softball)
2019 – Josh Moskovitz ’19 (Men’s Tennis)
2019 – Graham Peet ’19 (Men’s Outdoor Track & Field)