Skip to navigation Skip to content Skip to footer

A.W. Haddleton Award

For perseverance, dedication and loyalty, named in honor of A.W. "Pop" Haddleton, long-time track coach at Haverford. This award may or may not be given in a specific year or it may be given to more than one senior. It recognizes an outstanding contribution to an athletic team by a person who epitomizes the qualities mentioned above and who has not received the recognition that, for example, a regular starting player does.

1954 – Alex "Sandy" Wieland (football)
1955 – Gerald Albright (tennis); Windsor Baker (wrestling); Stephen Knowlton (baseball);Robert Togasaki (track & field)
1956 – Arthur McLean (cross country); Pierre Clavel (basketball); Bill Ortman (wrestling)
1957 – Daniel Parker (cross country); Franklin Pennell (wrestling)
1958 – Jay Mohr (soccer); Chadwick Squires (soccer); Steve Sarnoff (wrestling)
1959 – Holly Taylor (soccer)
1960 – not presented
1961 – John Bower (track & field)
1962 – not presented
1963 – Greg Kannerstein (basketball); Bill Kelley (track & field)
1964 – Murray Levin (basketball)
1965-69 – not presented
1970 – Don Evans (football); Ralph Strohl (soccer)
1971-72 – not presented
1973 – Ken Norris (tennis); Peter Scheffler (fencing)
1974 – Peter Bauer (soccer); Phil Cooper (track & field); John Mueller (basketball)
1975 – not presented
1976 – David Spitulnik (soccer, track & field)
1977 – Kevin Kelly (soccer, baseball, student SID)
1978 – Lee Dresie (baskeball); Robert Waldman (lacrosse)
1979 – Jordan Kerber (basketball, baseball)
1980 – Steve Estner (tennis)
1981 – Clark Cloyd (lacrosse)
1982 – Margrit Bergholz (field hockey); Lee Meyers (basketball); Michael Schwartz (lacrosse)
1983 – Mike Meistering (cross country, track & field)
1984 – Mark Anderson (fencing); Tim Borton (baseball); Laurie Heath (volleyball)
1985 – William Bidlack (tennis); Leo Janas (lacrosse); Eve Passeltiner (field hockey, lacrosse)
1986 – Susan Petrone (field hockey, lacrosse)
1987 – Benjamin Trelease (fencing)
1988 – Elena Balzac (lacrosse); Brian Egan (cross country, track & field)
1989 – Annette Antonovic (volleyball); Henry Fieglein (soccer, baseball); Adam Jacobson (cross country, track & field)
1990 – Kurt Kalia (lacrosse); Martin Lodish (lacrosse); Nathan Patton (tennis); Jennifer Sherwood (lacrosse)
1991 – Rob Wingate (cross country, track & field)
1992 – Tom Leamon (basketball, lacrosse); Deana Lew (field hockey); Heather Orman (tennis); Henry Toyloy (tennis)
1993 – Heidi Benedict (volleyball, softball); David Williams (soccer)
1994 – Jon Berenbom (cross country, track & field); Dan Liebman (lacrosse); Marie Horchler (field hockey)
1995 – Tom Mulhern (basketball); Angela Walker (field hockey, lacrosse); Iain Wilson (cross country, track & field)
1996 – Tom Sichi (soccer); Mark Sloan (tennis); Ben Williams (basketball)
1997 – Greg Conant (soccer); Jeremy Frank (soccer)
1998 – Ryan Isaac (baseball); Jeff Smith (basketball)
1999 – Marc Chalufour (cross country, track & field); Mary Margaret Stoeckle (field hockey)
2000 – Chris Coletti (soccer); Lydia Milnes (soccer)
2001 – Drew Eldredge-Martin (cross country, track & field); Colston Jones (basketball, baseball)
2002 – Brianne Mahoney (volleyball); Owen Newkirk (soccer); Lindsay Turk (cross country, track & field)
2003 – Chris Hancock (baseball)
2004 – Mike Gordon (baseball); Eric Lee (baseball)
2005 – Noor Ali (basketball); Lindsay Scully (soccer); Jordan Pierce (lacrosse)
2006 – Jossi Fritz-Mauer (cross country, track & field); Liz Graef (lacrosse); Nicholas Mirra (tennis);Sarah Whittam (cross country, track & field)
2007 – Doug Pickard (baseball); Ben Polak (lacrosse); Molly Sheehan (cross country, track & field)
2008 – Leah Burcat (tennis); Iris Early (volleyball); Mai Khoi Nguyen-Thanh (basketball); Brian Till (lacrosse)
2009 – Katherine Clark (softball); Andy Chen (tennis); Jamey van Opstal (lacrosse)
2010 – Charlotte Mezoff (softball); Matt Starke (lacrosse); Avi Wolfman-Arent (baseball)
2011 – Jake Alter (baseball); Jamie DeNizio (women’s soccer); Adrian Sills-Takyi (basketball)
2012 – Lindsay Ryan (women's soccer); Daniel Maddy-Weitzman (baseball)
2013 – David Block (men's lacrosse); Charlie Michele (men's soccer); Benjamin Walter (men's tennis)
2014 – Kylie Reeves (women's soccer)
2015 – Zachary Gabor (cross country, track & field); Maggie Perkoff (lacrosse)
2016 – Dhario DeSousa (tennis); Ben Krieger (lacrosse); Sara Rennert (volleyball); Jamie Ulrich (baseball)
2017 – Alex Alavi (soccer); Abby Frerotte (field hockey); Averi Gaines (lacrosse)
2018 – Zach Cole (squash/lacrosse); Jeremy Evans (basketball); Annika Ulrich (tennis)
2019 – Austin Castellanos (baseball); Will Fox (lacrosse); Kirsten Mullin (lacrosse)